ΤΟ EUROPE DIRECT ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥΔΡΟΥ

To Κέντρο Ευρωπαίκής Πληροφόρησης Βορείου Αιγαίου Europe Direct Βορείου Αιγαίου έρχεται στα σχολεία του Μούδρου.
Την Παρασκευή, 1 Οκτωβρίου και ώρα 11.30 μαθητές του Γυμνασίου Μούδρου “Αργύριος Μοσχίδης” και του Γενικού Λυκείου Μούδρου θα παρακολουθήσουν εκδήλωση στο Πολιτιστικό Κέντρο του Μούδρου με τίτλο “Το Μέλλον της Ευρώπης και οι ευκαιρίες για τους νέους”.
Τα επιμέρους θέματα που θα συζητηθούν, θα είναι σχετικά με τους νέους κα πιο συγκεκριμένα
α. τα ανθρώπινα δικαιώματα,
β. οι ευκαιρίες που υπάρχουν στην ΕΕ,
γ. το περιβάλλον, το κλίμα και η ενέργεια και
δ. η ευρωπαϊκή ταυτότητα.
Οι εκδηλώσεις διοργανώνονται από το Europe Direct Βορείου Αιγαίου και οι ομιλητές είναι οι:
-κος Γεώργιος Κρεμλής, Σύμβουλος του Πρωθυπουργού για θέματα ενέργειας, κλίματος, περιβάλλοντος και κυκλικής οικονομίας
-Καθηγητής Παναγιώτης Γρηγορίου, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
-Καθηγητής Στέλιος Περράκης, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου
-Καθηγητής Σωτήρης Χτούρης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές του Μούδρου να πληροφορηθούν και να συζητήσουν με τους ειδικούς πώς οραματίζονται την Ευρώπη του Μέλλοντος.
Στην εκδήλωση θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα για τον covid.