Στηρίζομαι στα πόδια μου

Τη φετινή σχολική χρονιά 2015-2016, πραγματοποιήθηκε στην Α’ τάξη το πρόγραμμα «Στηρίζομαι στα πόδια μου», στο πλαίσιο των Βιωματικών Δράσεων.

Το πρόγραμμα επιδιώκει την πρόληψη της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών αναπτύσσοντας τις ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών. Ο κύριος στόχος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αναλάβουν την ευθύνη της υγείας και της ζωής τους αναπτύσσοντας τις κατάλληλες κοινωνικές και συναισθηματικές ικανότητες και δεξιότητες.

Οι μαθητές αναζητούν, ανακαλύπτουν, διαμορφώνουν στοιχεία και δεδομένα όσον αφορά στον εαυτό τους και στους άλλους καθώς και στη διαχείριση των συναισθημάτων και των σχέσεων, μέσα από βιωματικές ασκήσεις αυτογνωσίας και κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος εδώ.