ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ – ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ

Με πολυτροπικότητα, γνώση και σεβασμό γιορτάστηκε την Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου, η επέτειος του ΟΧΙ στο Γυμνάσιο Μούδρου. Συγκινητική η συμμετοχή των μαθητών στη γιορτή, καθώς και εξαιρετική η οργάνωση. Την επιμέλεια των κειμένων και των ντοκιμαντέρ είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Νάτσιου Καλλίόπη και Μαντζανίδου Σοφία, που εστίασαν σε λεπτομέρειες που δεν ήταν ευρέως γνωστές. Στην τεχνική υποστήριξη βοήθησε ο μαθητής Κυριαζής Ηλίας. Τη γιορτή πλαισίωσαν μουσικά μαθητές του σχολείου. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς και φίλους που μας τίμησαν με την παρουσία τους. Έχουμε χρέος να θυμόμαστε.

Την παραμονή της επετείου του ΟΧΙ τιμούμε, όμως, κάθε χρόνο και

sdr

τη γιορτή της σημαίας. Με σεβασμό και συγκίνηση παραδόθηκε  κατά το τέλος των εκδηλώσεων η σημαία του σχολείου στους μαθητές που πρώτευσαν μεταξύ των συμμαθητών τους. Η διευθύντρια του σχολείου κ. Παπαπαναγιώτου τόνισε τη σημασία του εθνικού μας συμβόλου που περικλείει στα όμορφα χρώματά του στη στεριά και τη θάλασσα, τον ουρανό, τη θρησκεία μας, την ιστορία και τον πολιτισμό μας. Συγκροτήθηκε σε σώμα το άγημα των σημαιοφόρων και στη συνέχεια επιδόθηκαν στους μαθητές του σχολείου τα αριστεία, τα βραβεία και οι ειδικοί έπαινοι μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού από τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς που βρέθηκαν κοντά μας. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους, αλλά και για το ήθος τους.