ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΔΡΟΥ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ

Ημέρα τιμής και μνήμης η σημερινή και το χρέος μας προς την ιστορία έπρεπε να βρει αποδέκτη.

Πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Ενημέρωσης Ιστορίας και Ναυτικής Παράδοσης του Μούδρου. Μιλήσαμε για τα γεγονότα της απελευθέρωσης και τις σπουδαίες συνέπειες της για την ελληνική και την παγκόσμια ιστορία. Παρακολουθήσαμε το εξαιρετικό βίντεο για την ιστορική περίοδο 1900-1923 στη Λήμνο και γνωρίσαμε καλύτερα τον τόπο μας με τη σημαντική αρωγή και εξαιρετική ξενάγηση του υπευθύνου και παλιού μαθητή μας κ. Νίκου Καράμαλη.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Μούδρου κατέθεσαν στεφάνι τιμώντας την ιστορία του τόπου τους στο Ηρώο του Μούδρου σε μια σεμνή τελετή με τελετάρχη τον κ. Λασκαρέλια.

Οι νέοι άνθρωποι αναμοχλεύουν την ιστορία.

Ζωντανεύουν τις μνήμες.

Δίνουν ζωή στον τόπο τους.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΟΥΔΡΟ
7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022