ΣΕ ΩΚΕΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ NATIONAL GEOGRAPHIC ΣΥΝΔΕΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της βιωματικής μάθησης, την Τρίτη 4 Οκτωβρίου
πραγματοποιήθηκε ενημερωτική παρουσίαση, σε ζωντανή σύνδεση, από τον εξερευνητή Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο, ο οποίος συμμετέχει σε ωκεανογραφική αποστολή του
National Geographic και του Ocean Exploration Trust με τίτλο: «Από την Ακτή ως την Άβυσσο: Εξερευνώντας την υδρόβια κληρονομιά και την ρύπανση από μικροπλαστικά στα κύρια νησιά της Χαβάης».
Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε μέσα από το εξερευνητικό πλοίο Nautilus, αφορούσε στο θέμα των μικροπλαστικών
στους ωκεανούς και είχαν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν ζωντανά οι μαθητές του Α2.
Μετά το πέρας της παρουσίασης, υπήρξε η δυνατότητα να
υποβληθούν γραπτές ερωτήσεις εκ μέρους των μαθητών/τριών πάνω στο θέμα της παρουσίασης, της αποστολής ή της ζωής των εξερευνητών στο Nautillus.