ΗΜΕΡΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥΔΡΟΥ

Ιδιαίτερη σημασία δίνει το Γυμνάσιο Μούδρου κάθε χρόνο στον εορτασμό της Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών. Θεωρώντας ότι οι γλώσσες είναι ο τρόπος έκφρασης των πολιτισμών, της διαφορετικότητας, αλλά και της σύμπλευσης, τιμώντας την πολυπολιτισμικότητα και την κοινή πορεία των χωρών και θεωρώντας πως η σημασία της ημέρας δεν πρέπει να περιορίζεται μόνο στις ευρωπαϊκές, αλλά στις γλώσσες σε παγκόσμια κλίμακα, τιμήσαμε την ημέρα με μια σειρά ποικίλων και ιδιαίτερα ευχάριστων και επιμορφωτικών δραστηριοτήτων που ενθουσίασαν μαθητές και εκπαιδευτικούς. Τη συνολική μέριμνα για τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχε η εκπαιδευτικός του σχολείου, κ. Μέρμηγκα Χρυσούλα, καθηγήτρια Αγγλικών, που κάθε χρόνο φροντίζει ήδη από το τέλος της προηγούμενης χρονιάς να συντονίσει την προσπάθεια, σε συνεργασία με την καθηγήτρια Γερμανικών κ. Πάντσιου Κρυστάλλω και την καθηγήτρια Γαλλικών κ. Τσάκου Ευαγγελία που δυστυχώς για σοβαρούς λόγους υγείας απουσίαζε. Γλωσσοδέτες, κουίζ, πολιτισμικές αναφορές σε ευρωπαϊκά κράτη, ζωγραφική, δίγλωσσοι μαθητές που μας σύστησαν τη γλώσσα τους, υπέροχες κατασκευές εμβληματικών ευρωπαϊκών μνημείων, μουσική. Μια εκδήλωση που τα είχε όλα και που ολοκληρώθηκε με ένα καταπληκτικό μπουφέ με γεύσεις από όλη την Ευρώπη, που δημιούργησαν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί. Στους μαθητές δόθηκαν αναμνηστικά που αποστάλθηκαν από τη Γενική Διεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.