ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΕΕΕΚ ΡΕΠΑΝΙΔΙΟΥ

Διασχολική συνεργασία με το ΕΕΕΕΚ Ρεπανιδίου: Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ Ρεπανιδίου και περάσαμε όμορφες στιγμές μαζί!
Η γυμνάστρια και ο φυσικοθεραπευτής μάς κινητοποίησαν στο να παίξουμε βόλεϊ προσαρμοσμένο στις ανάγκες των ατόμων με κινητική αναπηρία. Σκοπός ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών και η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης. 🫂
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, με τη βοήθεια των εξής ειδικοτήτων: εικαστικός , κοινωνική λειτουργός συνεργάστηκαν στο Εργαστήριο μαγειρικής και έφτιαξαν σπιτική λεμονάδα.🍋🍋🍋
Επίσης, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, με τη βοήθεια των εξής ειδικοτήτων: Ψυχολόγος, μηχανολόγος, φιλόλογος ειδικής αγωγής, δημιούργησαν κατασκευές οριγκάμι. Εξάσκησαν τη λεπτή κινητικότητα, τον συντονισμό και την αλληλεπίδραση και επικοινωνία τόσο με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους όσο και με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Ρεπανιδίου. Ευχαριστούμε θερμά τη διεύθυνση και το προσωπικό του Εεεεκ Ρεπανίδι Λήμνου για τη φιλοξενία!