ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ANZAC

Παρουσία πλήθους κόσμου, μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων και μελών του πολιτιστικού Συλλόγου Μούδρου “Παύλος Κουντουριώτης” πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την ιστορία των Anzac στο σχολείο μας, σήμερα Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023. Στις ομιλίες ο καθηγητής Σλαβικών και Βαλκανικών σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, κ. Βλάσης Βλασίδης, αναφέρθηκε στην ιστορική μνήμη των Anzac, ο Υποπτέραρχος Ε.Α., κ. Διογένης Τσιπουρίδης, αναφέρθηκε στη δράση της αεροπορίας στη Λήμνο κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο και παρουσίασε την εξαιρετική συλλογή μοντελισμού αεροπλάνων και πλοίων του πολέμου στο μαθητικό μας κοινό, το οποίο εντυπωσιάστηκε, ο ταμίας του Συλλόγου των “Φίλων Anzac από τη Λήμνο”, κ. Νομικός Κωνσταντάκης αναφέρθηκε – και με την ιδιότητα του Αυστραλού πολίτη – στη σπουδαιότητα του εορτασμού της Anzac Day, ενώ η διευθύντρια του σχολείου και αντιπρόεδρος του Συλλόγου, κ. Θεοδώρα Λυμπέρη, αναφέρθηκε στην παιδαγωγική αξιοποίηση και τα ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning και Erasmus+ σχετικά με την τοπική ιστορία. Στην εκδήλωση απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Συλλόγου “Φίλοι των Anzac από τη Λήμνο”, κ. Στέλιος Μάντζαρης. Την εκδήλωση κάλυψε δημοσιογραφικά η κ. Δέσποινα Βασιλειάδου, δημοσιογράφος του σταθμού Λήμνος FM100 . Τον χώρο πλαισίωσε η εξαιρετική φωτογραφική έκθεση για τα γεγονότα του Α’ Παγκοσμίου πολέμου στη Λήμνο, με την ευγενική συνδρομή και υποστήριξη του Πολιτιστικός Σύλλογος Μούδρου ‘Παύλος Κουντουριώτης’. Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη του και ιδιαιτέρως τον πρόεδρο του Συλλόγου, πατέρα Ιωάννη Πρόνιο. Ευχαριστούμε πολύ τον μαθητή Ηλία Κυριαζή για την πλήρη τεχνική κάλυψη της εκδήλωσης καθώς και τη μαθήτρια Κατερίνα Ψαρρή για τη φωτογράφιση της εκδήλωσης για το σχολείο μας!
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα και επιχορήγηση του Υπουργείου Πολιτισμού.