Αειφόρο σχολείο – Έρευνα Δράσης για τα Στερεά Απόβλητα

Το πρόγραμμα «Αειφόρο σχολείο – Έρευνα Δράσης για τα Στερεά Απόβλητα», το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Γ’ τάξη τη φετινή σχολική χρονιά στο πλαίσιο των Βιωματικών Δράσεων, παρέχει τη δυνατότητα στους μαθητές να κατανοήσουν τις έννοιες της αειφορίας και της αειφόρου διαχείρισης των στερεών αποβλήτων, και εν συνεχεία μέσα από μια μελέτη περίπτωσης που αφορά το σχολείο τους και τους ίδιους προσωπικά να μελετήσουν τι σημαίνουν οι έννοιες αυτές σε πρακτικό επίπεδο.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συνδέσουν την έννοια της αειφορίας με την καθημερινότητα τους και να κατανοήσουν την αξίας της περιβαλλοντικής ρήσης «Σκέψου Παγκόσμια, Δράσε Τοπικά». Επιπλέον, το γεγονός ότι το θέμα εντάσσει την έννοια της αειφορίας στην καθημερινή σχολική ζωή παρουσιάζει επιπλέον παιδαγωγικά πλεονεκτήματα. Όπως είναι γνωστό από τη βιβλιογραφία η σύνδεση της γνωστικής διαδικασίας με τις εμπειρίες των μαθητών δημιουργεί κίνητρα μάθησης ενώ επιπλέον παρέχει τη δυνατότητα στους μαθητές να αξιοποιήσουν τις προηγούμενες γνώσεις και εμπειρίες τους.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τις παρουσιάσεις των τεσσάρων ομάδων των μαθητών:

Ομάδα θεωρίας για βιώσιμη ανάπτυξη

Ομάδα έρευνας

Ομάδα ανακύκλωσης