Ενημερωτική συνάντηση για τα γεωπάρκα UNESCO και τους γεώτοπους της Λήμνου

Σήμερα, Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023, επισκέφθηκαν το σχολείο μας η αναπληρώτρια διευθύντρια της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου, κ. Αικατερίνη Στρατάκη-Συβρή και η κ. Κωνσταντίνα Μπεντάνα, υπεύθυνη του Τμήματος Εκθέσεων, Εκδηλώσεων, Εκδόσεων και Εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου. Η κ. Μπεντάνα παρουσίασε στο σχολείο μας την έννοια των γεωπάρκων και την αξία τους. Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν τα ευρήματα που καταδεικνύουν τον γεωλογικό πλούτο της Λήμνου. Το σχολείο μας, επίσημο μέλος του Δικτύου συνδεδεμένων σχολείων της UNESCO ASPnet, έχει στον σχεδιασμό του την ενημέρωση και την προβολή της αξίας των γεωπάρκων UNESCO. Στη συνάντηση παρευρέθηκαν και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Ήταν μεγάλη τιμή και χαρά για εμάς η παρουσία τους στο σχολείο και τις ευχαριστούμε πολύ!